Store finder

TRAVMA CERRAHİSİ

TRAVMA CERRAHİSİ
Doktorumuza Sorun

AÇIKLAMALAR

Travma ameliyatı, yaralanmaları tedavi etmek için hem operasyon hem de operasyon olmadan tedavi edilebilen uzman bilim dalıdır.

Fiziksel darbelere karşı veya yaralanmalara bağlı, aniden gerçekleşen kazalar gibi bunun yanı sıra fiziksel travmalar sonrasında oluşmakta olan psikolojik sorunlarında ortaya çıkmaktadır. Psikolojik travmalar karşı travma sonrasında duygusal bağlı olarak stres bozukluğu olarak da isimlendirilmektedir.

Yaşanan darbelere veya yaralanmalara bağlı vücutta meydana gelen kırılmalar, beyin ve omurilik kanamaları, vücutta hasarı, kemik ve kemik uzuvların yapıların bütünlüğünün bozulmasında acil travma cerrahisi girişimler gerekmektedir. Ortopedi bölümüyle ortak çalışmalardan yararlanarak koordinasyonlu çalışmalar sürdürülmektedir.

Travma Cerrahisi İle Ortopedi Bölümü Arasındaki Fark; sadece travmatik olayların birden bire yaşanmasıdır. Aynı zamanda fiziksel darbeler ve psikolojik olarak da etkilenmektedir. Hem Fiziksel hem de psikolojik tedavi ile iyileştirme serüveni görülmektedir. Tüm bu olaylar aniden yaşananların beyninde korku, endişe, tedirgin, hayata dair yaşam faaliyetlere karşı travmatik sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Multi Travma

Vücutta ciddi yaralanmalar olması halinde Multi Travma; travmacerrahisi kapsamındaki hastaların dışında sağlık durumları kritiktir ve ağır hasta kategorisine girmektedir. Görünen yaralar önemli görülmeyebilir veya atlanan konulardan biri olabilir. Bunun dışında sonradan oluşabilecek sorunların gizlenmiş rahatsızlıklar  çoğu zaman da minör, hatta majör travmalar görülmektedir.

Travma Çeşitleri;

  • Künt travma: Trafik kazalarında görülmektedir. Ezilme, yırtılma, başınca bağlı akciğer, bağırsak mesane ve diyafram hasarı
  • Penetran travma: (delici-kesici aletle) Düşük enerjili (Bıçak, şiş) Orta enerjili (Tabanca ve bazı tüfekler) Yüksek enerjili (Askeri ve Av tüfekleri)
  • Düşme
  • Çocuk ve yaşlılarda sık
  • Yanık
  • Patlamaya bağlı