Store finder

EKLEM KORUYUCU CERRAHİ

EKLEM KORUYUCU CERRAHİ
Doktorumuza Sorun

AÇIKLAMALAR

Spor yapmayan insanlarda alışık olmayan vücutta ilk zamanlarda zorlanmalar görülmektedir. Zamanla ilerleyen süreçteki tempolu sporun hareketleri az gelmekte olup istem dışı sporunuzu artırmaya başlanacaktır. Spor, vücut sağlına ve ruh sağlına iyi geldiği gibi özgüven oldukça artmaktadır.

Spor yapmak insan vücuduna birçok yararlı etkisi olduğu gibi bazı kazalarada yol açabilmektedir. Düzenli spor yapanlarda ister profesyonel sporcular olsun ister amatör sporcularda olsun farklı sebeplere bağlı yaralanmalar, sakatlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu kazalar alınan sakatlıklara göre tedavi süreci uzun veya kısa sürebilmektedir. Bu kazaları açacak olursak; menisküs yırtıkları, kıkırdak problemleri, kas travma tendonları, ayak bileğinde bağ yaralanmalar, ayak bileğinde kırık ve kıkırdak yırtılmaları, dizde arka ve yan bağlarda yırtık aynı zamanda bağ kopması kalça ekleminde bağ ve kırıklar gibi yaralanmalar ortaya çıkmaktadır.

Spor da yararlanmanın tedavisi hasarına ve hasarın yerine göre, şiddetine göre konservatif veya cerrahi tedavi uygulaması yapılmaktadır. İlk müdahalede uygulanması gereken soğuk tedavidir. Soğuk tedavisinde amaç, şişmesini engellemek, iç kanamayı ve yangıyı (ağrısını) kontrol altında tutmaktır.

Fizik tedavisi; ameliyat sonrasında fizik tedavi uygulanmaktadır. Ayrıca ameliyat gerektirmeyen yaralanmalarda önce hareket açma ve kuvvetlendirici gibi egzersiz yapmalara başvurulmaktadır.

Konservatif tedavi; Bandaj, atel, sirküler alçı, ortez ile ekstremite istirahate alınır. Ağrı kesici ve ödem giderici ilaçlar verilir.

Cerrahi tedavi; Bazı spor kazalarında cerrahi tedavisi yapılmaktadır. Menüsküs yaralanmaları, çapraz bağ kopukları, kıkırdak lezyonları).olarak tedavi enjeksiyon tedavileri (PRP, kök hücre uygulamaları gibi), kas tendon ve bağlar arası onarım önemli yer tutar. Cerrahi müdahale gerektiren bölgeye ait Artroskopik cerrahi sporda eklem içi yaralanmalar diz eklemi başta olmak üzere, kalça, ayak bileği, dirsek, el bileği eklemlerde ve omuz eklemi tedavisinde sık kullanılmaktadır.

Tüm bu kaza risklerine rağmen ve sonuçlarına karşı bilinmelidir ki; hayatımızda spor ve hareketten vazgeçmemek gerekir. Kaza risklerin önlemleri alıp sporu bilinçli yapmak sakatlanma oranını azaltmış olunmaktadır.

Spor da sakatlanmaların önüne geçilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır; yapılan spor iklim koşullarına uygun olmalıdır. Spora başlamadan önce sağlık kontrollerin yapılması şarttır. Hatta spor dan önce yeteri kadar ısınma hareketleri yapılmalı ve esneme, germe hareketleri yapılmalıdır. Düzgün bir  zeminde spor yapmanın en önemli etkenlerden birisidir.